Pielęgnacja i Leczenie Ran
Jak założyć opatrunek uciskowy?
Pielęgnacja i Leczenie Ran
Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy w razie wypadku oraz właściwie wyposażona apteczka to absolutna podstawa naszego bezpieczeństwa. Określone sytuacje wymagają przecież konkretnego działania. W zależności od rodzaju rany, do opatrywania poszkodowanego stosuje się różne materiały. Tak, jak w przypadku złamania kończyny niezastąpione są opaski gipsowe (np. opaski gipsowe Matopat Pregips), tak w razie krwawienia najlepszy jest opatrunek uciskowy. Kiedy należy założyć opatrunek uciskowy? Jak zrobić to prawidłowo? W jakich przypadkach nie jest on zalecany?
Opatrunek uciskowy – kiedy jest niezbędny?
Opatrunek uciskowy służy do hamowania krwotoku. W związku z tym zakłada się go na ranę w sytuacji intensywnego krwawienia z żył oraz małych i średnich tętnic. Przyczyną tego mogą być różnego rodzaju urazy, np. otwarte złamanie kończyny, w wyniku którego doszło do przerwania ciągłości skóry i tkanek podskórnych, a także do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Krwotok zagraża nie tylko zdrowiu, ale też życiu, dlatego jego szybkie i skuteczne zatamowanie jest kluczowe. W takim razie, jak założyć opatrunek uciskowy i jaka jest różnica między klasycznym opatrunkiem uciskowym a opaską uciskową?
Jak poprawnie założyć opatrunek uciskowy?
Kiedy z rany wydostaje się dużo krwi, nie ma czasu do stracenia – jak najszybciej należy założyć opatrunek, który będzie wywierał ucisk i dzięki temu zatamuje nadmierne krwawienie. Jeśli mamy do czynienia z urazem kończyny, istotne, aby w pierwszej kolejności unieść ją do góry, powyżej serca. Następnie, powinno się ucisnąć tętnicę ręki/nogi nad miejscem zranienia. Do wykonania opatrunku potrzebnych jest kilka produktów. Bezpośrednio do uszkodzenia na ciele przykładamy grubą warstwę gazy. Na to nakładamy ligninę lub zwiniętą rolkę bandaża, ewentualnie watę. Dopiero wówczas możemy ciasno zabandażować uraz lub założyć opaskę uciskową. W tym celu sprawdzi się też bandaż kohezyjny. A jeśli to nie pomaga, stopniowo dokładamy kolejne warstwy opatrunku uciskowego. Ucisk musi być na tyle silny, że powstrzyma krwawienie, lecz nie zablokuje krążenia. Warto również pamiętać o tym, że nie zawsze można użyć opaski. Znajduje ona zastosowanie jedynie w przypadkach obfitego krwotoku u poszkodowanego w masowym wypadku, u osób przygniecionych, gdy kończyny zostały zmiażdżone, oderwane lub odcięte, kiedy nie ma możliwości ewakuacji, w warunkach zagrożenia zewnętrznego, a także do samodzielnego opatrywania ran. A kiedy nie zakładać opatrunku/opaski uciskowej?
Kiedy na pewno nie zakładać opatrunku uciskowego?
Opatrunek uciskowy zakłada się wyłącznie wtedy, gdy u poszkodowanego występuje trudny do zatamowania krwotok. Nie należy go stosować, jeśli krwawienie jest delikatne. Ponadto, nie wolno uciskać ran bardzo rozległych, ani takich, w których utkwiło ciało obce znacznych rozmiarów. Jeśli chodzi o opaskę, trzeba mieć na uwadze, że zupełnie odcina ona dopływ krwi. To z kolei grozi niedotlenieniem, martwicą i wreszcie koniecznością amputacji ręki/nogi. Z tego względu należy ją traktować jako ostateczność, a już na pewno nie korzystać z niej w innych przypadkach, niż wymienione powyżej.